Kvetná nedeľa- Nedeľa utrpenia Pána 20.3.2016

Dnes je Medzinárodný deň mládeže.

jezis_10kvetna-nedela-sa-blizi

Liturgický kalendár:
Po: Pondelok Veľkého týždňa
Ut: Utorok Veľkého týždňa
St: Streda Veľkého týždňa
Št: ZELENÝ ŠTVRTOK
Pi: VEĽKÝ PIATOK
So: BIELA SOBOTA
NE: VEĽKONOČNÁ NEDEĽA

Úmysly sv. omší 21.-27.3. 2016:

DEŇ DÁTUM HODINA ÚMYSEL
Po: 21.3. 18 00 + Václav Gregor, 5. výročie a + manželka Júlia
Ut: 22.3. 18 00 Poďakovanie za 60 r. života Márie a prosba o ochranu celej rodiny
St: 23.3. 18 00 + Anna Železníková, 1. výročie, manžel Jozef a + synovia Ladislav a Jozef
Št: 24.3. 18 00 + Emil Kisý, mesačná sv. omša
Pi: 25.3. 13 30 KRÍŽOVÁ CESTA PO DEDINE
Pi: 25.3. 15 00 OBRADY VEĽKÉHO PIATKU
So: 26.3. 18 30 Na úmysel darcu
Ne: 27.3. 8 00 Za farníkov
Ne: 27.3. 10 00 Za zosnulých z rodiny Tomovičovej- Mária, Michal a syn Štefan

Prehľad liturgických slávení cez Veľkonočné trojdnie:

ZELENÝ ŠTVRTOK:
Sv. omša na pamiatku Pánovej večere sa začne o 18 00. Umývajú sa pri nej nohy vybraným ľuďom.
Po sv. omši sa Sviatosť Oltárna zanesie do Getsemanskej záhrady.
Po tejto sv. omši mám na fare spolu s našimi mladými Sederovú večeru. Je to približná rekonštrukcia poslednej večere. Budeme na nej večerať mladučké jahniatko, macesy, horké byliny, vajíčko, orechy, jabĺčka, chren, petržlenovú vňať, piť červený džús.

VEĽKÝ PIATOK:
Nikde na celom svete sa nekoná sv. omša.
O 8 00 hod. sa budem modliť Ranné chvály a Posvätné čítanie. Môžete prísť, kto chcete. Modlitby vám v dostatočnom počte nakopírujem, aby ste mohli sledovať text a modliť sa spolu so mnou.
Pobožnosť krížovej cesty sa začne o 13 30 v kostole. Pôjdeme po dedine po uliciach Rastislavova, Sasinkova, Kaplanova, a zas Rastislavova. Obrady Veľkého piatku sa začnú o 15 00, teda v tú hodinu, keď Pán Ježiš zomrel na kríži. Modliť sa ju budú chlapi z Modlitieb otcov.
Po skončení obradov bude otvorený kostol do 18 00 hodiny, aby ste mohli bdieť v modlitbách pri Ježišovom hrobe.
V tento deň je prísny pôst a zdržovanie sa mäsitého pokrmu.

BIELA SOBOTA:
Ráno o 8 00 hod. sa opäť budem modliť Ranné chvály a Posvätné čítanie. Opäť môžete prísť tí z vás, ktorým sa chce prísť. Po modlitbách vystavím Sviatosť Oltárnu k poklone v Božom hrobe. Celý deň môžeme prichádzať na poklonu do Božieho hrobu. Urobme si, prosím, na to čas a prichádzajme všetci v priebehu dňa, celé rodiny. Tak sa to patrí, tak sa to má.
Veľkonočná vigília zmŕtvychvstania sa má konať po západe slnka. V našom regióne zapadá slnko na Bielu sobotu o 18 06 hod., preto sa táto slávnosť Vigílie začne o 18 30. V katedrále sa začína až o 19 00 hod.
Na záver sv. omše budeme mať procesiu na oslavu vzkrieseného Krista po uliciach našej farnosti. Pôjdeme tou istou trasou, ako na krížovej ceste- Rastislavova, Sasinkova, Kaplanova, Rastislavova. Po návrate do kostola zaspievame Te Deum.

VEĽKONOČNÁ NEDEĽA:
Najdôležitejšia nedeľa v roku. V tento deň oslavujeme Kristovo víťazstvo, to, že vstal z mŕtvych, že porazil smrť, hriech, diabla, aj zákony prírody. V tento deň určite nevynechajme sv. omšu.

Projekt 9 mesiacov za život:
Projekt 9 mesiacov za život spočíva v krátkej modlitbovej prítomnosti na miestach, kde na Slovensku zomierajú násilnou smrťou nenarodené deti. Iniciatíva bude prebiehať počas pracovných dní od 25. marca do 25. decembra 2016. K tejto akcii sa môžu pridať všetci. Iniciátori pozývajú, aby sme pokojnou modlitbovou prítomnosťou „pokryli“ čím viac miest Slovenska (celkovo sa to týka minimálne 67 pracovísk v 42 mestách).
V Nitrianskej diecéze budú modlitby prebiehať v Nitre (koordinátor vdp. Milan Polák), v Nových Zámkoch, v Topoľčanoch a v Trenčíne, a to každý piatok o 15.00 hod. Viac info je na plagáte.

Biela stužka:
Pri príležitosti Dňa počatého dieťaťa 25. marca možete vyjadriť svoj postoj k ochrane ľudského života nosením bielej stužky, ktorú si budete môcť v tomto týždni zobrať pri východe z kostola. Dnes ešte nie. Už ju môžete začať nosiť.

Registrácia na SDM:
Milí mladí, využite akciovú cenu na Svetové dni mládeže v Krakove. Do konca marca je cena o 20 Eur nižšia (295). Navyše 20 Eur má zľavu prvých 100 zaregistrovaných vo „Variante A“ vďaka podpore diecézneho biskupa (275). Táto zľava sa čoskoro naplní, preto neváhajte príliš dlho. Po 1.4. sa cena dvíha o 20 Eur (315). Na získanie zľavneného účastníckeho poplatku sa vám stačí zaregistrovať a stačí do konca marca uhradiť aspoň zálohu 100 Eur a zvyšok sa môže doplatiť aj neskôr. Prihlasovanie je maximálne najneskôr do konca mája. Potom sa už registrácia uzavrie. Viac na www.svetovednimladeze.sk. a na plagáte na nástenke.

Bohoslužby v katedrále:
Na plagáte sa nachádza bohoslužobný poriadok v katedrále vo Veľkom týždni a vo Veľkonočnom trojdní.

Godzone konferencia- Všetci za jedného:
Srdečne pozývame mladých na Godzone konferenciu v BB pod názvom Všetci za jedného. Hosťami sú kapely Heartbeat, Godknows, Rieka života a Espé. Bližšie info sú na plagáte.

Mení sa čas:
Na budúci týždeň v noci z 26. na 27. marca sa mení čas. O 2. hodine stredoeurópskeho času posúvame hodiny na 3. hodinu letného času.

Veľkonočná sv. spoveď chorých:
Chorých a starých, ktorých ste mi nahlásili na sv. spoveď, prídem vyspovedať v utorok dopoludnia.

Krížová cesta nebude:
Dnes sa Pobožnosť krížovej cesty v našom kostole nekoná. To preto, aby mohli ísť na sv. spoveď do mesta tí, ktorí neboli včera. Dnes poobede sa totiž všade, vo všetkých kostoloch Nitry, spovedá.

Informačný servis nitrianskej diecézy