Štatistika Farnosti Lužianky za rok 2019

 Počet obyvateľov spolu: 3 060, mužov: 1498, žien: 1562.

Duchovný a sviatostný život:

Krsty 2019: 25, (krsty 2018: 27)

Chlapcov: 12

Dievčat: 13

Legitímnych- čiže narodených v cirkevnom manželstve: 6

Nelegitímnych: 19. Je to alarmujúce číslo. 

Prvé sv.prijímanie:– 5 detí, jeden tínedžer a dvaja dospelí.

Birmovka: 21 ľudí.

Sobáše: 3 (min.rok 4)

Pohreby: 28 (min.rok 36), mužov:14, žien: 14

Zaopatrených sviatosťami–17

Nezaopatrených: 11. Slovo „Nezaopatrený znamená, že odišli na večnosť bez sv.spovede, bez Eucharistie a bez pomazania chorých. Je to veľká škoda. Obraciam sa a apelujem na rodinných príslušníkov vážne chorého a zomierajúceho, aby nikdy neotáľali a neodkladali duchovnú prípravu na smrť. Nie je čo váhať. Nikomu nejde o to, aby sme farárovou prítomnosťou pri lôžku strašili smrťou vážne chorého, ale ten chorý alebo zomierajúci sa mohol aspoň pripraviť na život vo večnosti. 

Materiálny život:

Pozeral som si štatistiku z roku 2018 a na základe nej som porovnal, čo sme splnili ako plán a čo ešte nie.

V roku 2018 bol plán: Urobiť bleskozvod na kostole a poistiť kostol a faru. Zároveň treba vykonať revíziu elektroinštalácie v kostole a na fare. 

Skutočnosť v roku 2019: Nový bleskozvod na kostole nemáme, dúfam, že nie je treba, ale máme nový namontovaný bleskozvod na fare. Na kostole už bleskozvod je a je celkom funkčný, aj keď nespĺňa normu. 

Ďalšia skutočnosť v roku 2019: Revízia nebola vykonaná. Ale máme poistený aj kostol, aj faru.

Kúpil sa na jar televízor do kostola a je nám všetkým užitočnou pomôckou na spievanie. 

Máme novú sochu sv.Jána Pavla II. v kostole. 

Stavebné práce na kostole

Písal som o týchto prácach v novembrových Lužianskych novinách č.3/2019. 

Odo dňa 10.6. 2019 sme slávili sv.omše v provizórnom mieste-v sále kultúrneho domu. V dňoch od 11. 6.2019 sme začali maľovať interiér kostola. Maľovanie vykonávala firma Balstav s.r.o. z Mníchovej Lehoty pri Trenčíne. Stojí za nimi nielen dobré meno, ale najmä veľa vymaľovaných objektov po celom Slovensku. 

Na začiatku maliarskych prác sa zistilo, že máme vlhké múry kostola. Preto pán farár na určitý čas pozastavil maliarske práce, kým si neodstránime závadu. Maliari povedali, že nám nemôžu dať záruku na svoje dielo, ak budú naďalej vlhké múry. A mali pravdu. Je to logické. Lebo vlhké múry bol náš problém, nie ich.

Medzitým sme -ja so svojím poradným orgánom-Ekonomickou farskou radou- zháňali firmy na odvlhčovanie. Z nich tu reálne boli tri firmy na obhliadku a konzultáciu, dali nám svoje cenové ponuky. Nadobudlo sa presvedčenie a rozhodnutie podrezať múry kostola. Tento zámer podrezávať kostol bol konzulovaný s viacerými odborníkmi, ako aj s Biskupským úradom Nitra. Potom vybral spomedzi viacerých firiem, ktoré sa venujú odvlhčovaniu a sanácii múrov, tú jednu, ktorá dala najvýhodnejšie podmienky a mohli sa pustiť do práce mimoriadne skoro-už po 10 dňoch od zadania zákazky. Bola to firma Aquastop z Chynorian pri Topoľčanoch, ktorá sa venuje podrezávaniu muriva a chemickej injektáži. Podpiľovanie muriva a chemická injektáž trvala dva týždne. Loď kostola je podrezávaná a presbytérium (svätyňa) je chemicky injektované. Nemáme sa zľaknúť, keď budú steny okolo vrtov po chemickej injektáži akoby mokvať. Vyzerá to ako mastný alebo mokrý fľak. Je to normálny jav. Potrvá ešte možno rok-dva. A nemyslime si, prosím, že dôjde k okamžitému vysušeniu múrov. Nedôjde. Bude to trvať možno aj niekoľko rokov. Ale zospodu si už múr vodu nepotiahne. 

Hneď po podrezávačoch mohli pokračovať maliari, aby dokončili svoju prácu. Buďme radi, že sme na nich nemuseli čakať, že tam neboli dlhé prestoje. V kostole bola veľká upratovacia brigáda pred nasťahovaním sa naspäť z kultúrneho domu do kostola. 

Máme vymenenú starú elektrickú rozvodovú skriňu za novú. Teraz ju máme poriadnu, takú, ako by mala byť. 

Máme novú predsieň (zádverie) kostola. Výmena predsiene starej za novú trvala určitú dobu, ale máme to. Podarilo sa to. Je to tam. Predsieň má dokonca dve okná-vetračky na priebežné vetranie čerstvého vzduchu. Stará predsieň žiadne vetračky nemala. Vetračky sa dajú ovládať elegantne, super moderne- nie na kľučku, tiež nie na páku, ale vypínačom na diaľkové ovládanie.

V čase záverečných dokončovacích prác maliarov nám domáci miestny sklenár opravil tri prasknuté časti na oknách a tiež vymenil poškodené sklo vo výklenku so sochou so sv.Jánom Nepomuckým na priečelí kostola. Zároveň sa výklenok vyčistil od nečistôt. 

Kúrenár-plynár nám osadil riadiátory, navŕtal do “gres” sokla špeciálnym vrtákom také konzoly na uchytenie vodovodných kúrenárskych rúrok. Namontoval dva radiátory, jeden v sakristii, druhý na toalete a vymenil čerpadlo pri plynovom kotli. 

V kostole sme opätovne začali mávať sv.omše od nedele 28.7. 2019. Kostol ako stavenisko bol oficiálne odovzdaný do opätovného užívania dňa 29.7.2019. Teda po 7 týždňoch prác majstrov maliarov a podpiľovačov, ako aj našich svojpomocných viacerých brigádnikoch na brigádach. Fotoalbumy prác maliarov, podpiľovačov, drevárov-stolárov, sklenára, elektrikára, kúrenára-plynára a všetky brigády  dobrovoľníkov z farnosti sa nachádzajú na Facebooku na stránke: Farnosť Lužianky. Nech sa páči, pozrite sa. 

Majstri maliari nám dali 5-ročnú záruku na farby. Nie na múry, na ktorých sa teoreticky môžu objaviť aj prasklinky. Majstri podrezávači nám ručia celoživotnou zárukou, že zodpodu nám už múry kostola nikdy viac nenavlhnú. Ale neručia, že voda sa tam do múrov nedostane zboku. Musíme sa o to starať. 

Preto sme sa viacerými brigádami postarali o to, aby dažďová voda “zbokov”, nie zo zeme, ale zhora, išla čo najďalej od múrov preč. Teraz už každý zvod z dažďových zvodov (rýní) vedie preč od muriva. Boli vykopané dve dostatočne veľké vsakovacie jamy, tzv. trativody. Jeden vzadu za sakristiou, druhý vpredu pri studni. Múry okolo chodníka so zámkovou dlažbou boli ochránené hydroizolačným náterom, čo v tekutom stave vyzeralo ako tekutá guma, po zaschnutí je to pevne spojené s betónovým soklom. Na opačnej strane kostola máme tzv. okapový chodník. Sú tam zabetónované obrubníky a nasypané guľaté kamene. Okolo múrov je natiahnutá nopová (bublinková) fólia, je správne odrezaná a je správne ukončená prítlačnou lištou a zaizolovaná silikónom, aby voda nestekala poza fóliu. V tzv. okapovom chodníku sa okrem guľatých kameňov a nopovej fólie nachádza aj geotextília, aby sa zabránilo zakoreneniu náletovej buriny. Teraz to máme naozaj dobre spravené.

Vybratá zámková dlažba sa úspešne položila naspäť.  Opravili sa trhliny v múre okolo komína nad sakristiou. Správne sa osadili tri vpuste dažďovej vody, tzv. lapače nečistôt.

Na brigádach sa spotrebovalo mnoho metrov kubických hrubého aj drobnejšieho makadanu, štrkovej drte pod zámkovou dlažbou, poteráckeho šedého piesku, normálneho žltého piesku, guľaté kamene, suchého betónu, pár fúrikov mokrého betónu, cementu, čosi malty, 200 kg kremičitého piesku na vyšpárovanie zámkovej dlažby. Použilo sa niekoľko strojov, ako napr. zbíjačky, alebo jeden stroj ľudovo nazvaný “žaba” a druhý “žehlička”. Ručne sa preosialo mnoho metrov kubických zeminy a táto hlina sa hrabľami rozhrabala, upravila a valcom uvalcovala. Na jar sa tam nanovo zasadí tráva. Použilo sa veľa silikónu a stavebného tmelu. 

Vypilo sa veľa poväčšine nealko vody, vypotilo veľa potu, urobilo veľa mozoľov na dlaniach, spálilo veľa kalórií. Bolo pri tom veľmi veľa únavy. Ale výsledok stojí za to. 

Na financovaní všetkých týchto prác sa podieľali tieto tri inštitúcie: 

Biskupský úrad Nitra prispel sumou 8 000 Eur, Obecný úrad Lužianky 8 000 Eur a Farnosť Lužianky sumou 12 000 Eur.  Všetky práce nás stáli 28 000 Eur. 

Máme vyrobenú novú krstiteľnicu, tzv. krstný prameň a novú nádobu na svätenú vodu. Sú umiestnené vedľa seba vpredu vpravo. 

Mal som ešte jeden plán, ktorý sa zrealizoval: Keď už máme pekne vymaľovaný interiér kostola, urobil sa krajším aj vstup do kostola. Betón pri vstupných dverách bol pokraskaný krížom krážom na viacerých miestach, nie je tam tzv. dilatačná špára. Starý popraskaný betón sme zbíjačkami “vybúchali” preč a dali sme tam peknú dlažbu. A na jar kolom-dookola kostola dáme nový marmolit, nalepený na mieste terajšieho betónového terazzo sokla. Prečo? Už nech to aj pekne vyzerá a nech je to funkčné. 

Máme zreštaurované vchodové dvere. 

Na fare sa opravilo jedno poškodené okno. 

Prečo sa to všetko robilo? Prvý dôvod: Na Božiu slávu. Druhý dôvod: Lebo v roku 1939 bol relatívne postavený náš kostol a už sa dal používať a v tomto roku 2019 si teda pripomíname 80 rokov od postavenia. A v roku 1940 bol už aj oficiálne dokončený a začal sa oficiálne používať. Teda v roku 2020 to bude veľká slávnosť nášho kostola. Príde k nám biskup. Preto! 🙂 

Veľké a úprimné Pán Boh zaplať každému, kto akýmkoľvek spôsobom prispel k tomuto dielu. 

Hodový koncert:

Naše Hody čiže odpust slávime 8.septembra. Tohto roku sme tu mali hodový koncert speváckeho zmiešaného zboru sv.Martina z mojej rodnej obce- z Tepličky nad Váhom. Zbor viedol Ing.Pavol Grinč, môj bratranec. 

Čo je pred nami? Aké sú plány na rok 2020:

1- Dá sa marmolit kolom-dookola na múry kostola, aby to pekne vyzeralo.  

2- Plánujem vymeniť obidve dvere na spovednici, aby kajúcnik mal vyšší komfort a aby vás-spovedajúcich sa-nebolo počuť smerom von. A ani mňa. V rodine jedného farníka som počul nápad prerobiť celú spovednicu na normálnu vymurovanú spovednú miestnosť na tom istom mieste. Uvidíme. Premyslíme si to. Prekonzultujem to s farskou radou. 

3- Plánujem pozvať ďalší iný zbor-buď na oslavu postavenia kostola, alebo ako vianočný koncert. 

4- V roku 2020 bude oficiálne oslava postavenia nášho kostola. Pozvanie prijal, resp. Na žiadosť kladne zareagoval náš otec biskup Viliam Judák. Náš diecézny pastier príde 28.7. 2020. Bude to oficiálna oslava postavenia nášho kostolíka. Nebránim sa ani iným nápadom, ako ešte ináč by sme oslávili náš chrám.

5-Plánujem urobiť terénne úpravy s minibagrom a s valcom vo farskom dvore a v záhrade.  Chcem nerovnosti vyrovnať v záhrade a vo dvore dať zem do vodorovnej roviny. Alebo aspoň vyrovnať tú miernu „šikminu“, zbaviť ju jám a hrboľov. 

6- Plánujem zreštaurovať bývalý hlavný oltár, prípadne aj s hlavnou sochou Panny Márie. Už som tu mal 3 reštaurátorské firmy, mám zatiaľ dve cenové ponuky, z ktorých sa mi zatočila hlava, z jednej menej, z druhej viacej, na tretiu čakám. Po zvolaní farskej rady, keď dáme hlavy dokopy sa rozhodneme, či do toho pôjdeme. Ak áno, chcel by som ti stihnúť do biskupovej návštevy. Dovtedy je skoro 7 mesiacov. 

7-Oprava organu. Zatiaľ tu bol katedrálny organista a dal mi telefónne kontakty na organárov-opravárov. Oslovím ich a uvidíme, čo z toho bude. 

Financie:

Prvá dobrá správa:

Po všetkých týchto mnohých vysokých tohoročných výdavkoch Vám s radosťou oznamujem, že nie sme v žiadnom mínuse, v žiadnych červených číslach. Na účte v banke máme ku dňu 31.12.2019 zostatok neuveriteľných 15 458,39 Eur. 

Druhá dobrá správa: Nemáme dlh, splatili sme ho. A teraz vysvetlenie: 

Keď som nastúpil do Lužianok dňa 1.7.2014, pri preberaní dokumentov a zápise zápisnice stálo, že Farnosť Lužianky má stále dlh voči vdp. Michalovi Strížencovi vo výške 25 000 Eur, ktorý si nárokoval, chcel svoje peniaze späť. Dlho ich pýtal od vdp. Šipoša, naháňal ho, pýtal si ich aj od Biskupského úradu. Lenže čo s tým mal Šipoš a čo s tým mal BÚ? 

Aká je pravda? Predpis pre farárov znie: Do výšky 1000 Eur môže vykonať niečo sám bez opýtania. Do 2000 Eur musí mať na to povolenie dekana dekanátu. A nad 2000 Eur. Musí mať na to povolenie z biskupstva. Vdp. farár Stríženec urobil zásadnú chybu- nikoho sa nepýtal a robil tu mnohé stavebné práce, ako napr. maľovanie kostola, sekanie stien pre vedenie elektrických káblov a iné, a nemal na to ani finančne, a nemal na to ani povolenie z BÚ. Nepýtal sa ani farskej rady, nepýtal si ani spomínané povolenie z biskupstva. Farnosť pod jeho vedením na tieto práce finančne nemala, viete sami, že za jeho čias bola viac krát zbierka. A tak čo urobil: Požičal farnosti Lužianky svoje vlastné peniaze. S tým zámerom, že po častiach po rokoch sa mu všetky vrátia späť, že si ich postupne zoberie. Lenže p.biskup ho po 3 rokoch preložil, vo farnosti boli vykonané viaceré dobré práce, ale vdp. Stríženec bol bez svojich peňazí, zainvestovaných tu. Určite aj predražených faktúr a hádam ho aj tí niektorí majstri oklamali. Mal komunikovať. 

V januári 2015 došlo medzi mnou a biskupstvom najprv k tichej dohode, či som ochotný splácať Strížencovi ten dlh vo výške 100 Eur z farských peňazí a že mi na to z Biskupstva prispejú, že mi pomôžu pravidelne ďalšími 100 Eurami mesačne. Že pôjdeme pol na pol, fifty-fifty. Polovicu prispejem ja, polovicu biskupstvo. Najprv sa mi ani to nechcelo, lebo to nebol môj dlh, nech si ho Stríženec vymáha od koho chce, nech si po súdoch vodí koho chce. Ale nakoniec som súhlasil. Hlavne preto, že BÚ nám chcel pomôcť, nenechal nás „v štichu“. 

Na Biskupstve v januári 2015 sa konalo stretnutie medzi mnou, Strížencom a so zástupcami BÚ. Podpísali sme dohodu o urovnaní, s tým, že farnosť Lužianky bude pravidelne posielať mesiac čo mesiac na účet Stríženca sumu 200 Eur, :- 100 Eur farských a 100 Eur biskupských. Ale s tým, že mu splatíme dlh nie v plnej výške 25 000 Eur, ale len polovicu, teda 12 500 Eur. Bol to svojím spôsobom trest a poučenie pre Stríženca, lebo sa na tie stavebné práce nikoho nepýtal a urobil si aj tak po svojom. Stríženec musel súhlasiť, lebo lepšie je pre neho aspoň polovica dlžnej sumy, ako nič. Sumu 12 500 Eur u nás na vlatne svoju škodu prerobil. 

A tak som tíško celé tie roky splácal spomínanú sumu, až do decembra 2019, kedy ostávalo zaplatiť už len 700 Eur. Pôvodne naplánovaný plán bol do marca 2020. A tak som „sa nasrdil“, a mu vyplatil celé zvyšnú sumu 700 Eur ešte v tomto starom roku 2019 nech to máme „z krku“, nech máme „svätý pokoj“, a od nového roka už nemáme voči nemu žiadne podlžnosti. Za tých 5 rokov som mu postupne po častiach z našich farských peňazí odkrajoval a splácal. Za tých 5 rokov sme mu ako farnosť zaplatili vyše 6500 Eur, biskupstvo nám pre neho poslalo sumu skoro  

6 000 Eur. Takže za 5 rokov pribudlo Strížencovi na účet v banke 12 500 Eur. Stríženec má zvláštnu povahu, ani raz sa mi nepoďakoval, ani v decembri za prilepšeného „Ježiška“. Všimnite si, že za tie roky sme opravili strechu fary, zateplili faru, vymaľovali kostol, atď. Urobilo sa kusisko práce. A aj tak sme vždy ušetrili, resp. nezadĺžili sme sa a ani neboli nijaké mimoriadne zbierky. Nechápem, ako je to možné, ale je to tak. Darí sa nám. Pán Boh nás požehnáva aj finančne. 

Takže definitívna dobrá spráca: S radosťou Vám oznamujem, že dlh Farnosti Lužianky voči vdp. Michalovi Strížencovi je splatený. 

 

 

 

Ďakujem Vám- za všeličo. Najmä Pánu Bohu a Vám za vašu pomoc počas roka. 

Prosím o pomoc aj naďalej. 

Prepáčte za chyby, za svoje konanie, keď som nekonal správne. 

Peter Mihálik

Informačný servis nitrianskej diecézy