Kongregácia pre východné cirkvi

Prot. N. 1/2018

14. február 2018, Popolcová streda

Najctihodnejšia Excelencia,

mám to potešenie pozdraviť Vás ako predsedu biskupskej konferencie Vašej krajiny s veľkou vďačnosťou za chvályhodnú spoluprácu prejavenú minulý rok prostredníctvom rozposlania obežníka ohľadom zbierky pre Svätú zem (Collecta pro Terra Sancta).

Minulý rok v nás vyvolávala situácia na Blízkom východe vo všeobecnosti rôzne pocity. Na jednej strane to bola dobrá správa o stiahnutí sa islamského štátu z rôznych miest Iraku a Sýrie a návrat kresťanov, najmä na Ninivskú planinu. To je veľmi povzbudzujúce, napriek vnútorným konfliktom, ktoré destabilizujú tieto krajiny. Počas ostatných rokov si rekonštrukcia domov, nemocníc či škôl vyžaduje naliehavú pomoc a vďaka veľkodušnosti veriacich celého sveta tieto práce napredujú a dávajú obyvateľom Blízkeho východu nádej na lepšiu budúcnosť. Na druhej strane Svätá zem naďalej trpí v dôsledku vyostrenia napätí medzi Izraelčanmi a Palestínčami ohľadom otázky Jeruzalema. Malé kresťanské spoločenstvo vo Svätej zemi vykonáva svoju prorockú misiu prostredníctvom škôl, univerzít, nemocníc a ďalších inštitúcií v prospech pokojného spolužitia všetkých a prosí o modlitbu a veľkodušnosť všetkých veriacich sveta.

Pri príležitosti zaslania tohoročného obežníka by sme Vás opäť radi vyzvali, aby ste povzbudili všetkých ordinárov Vašej krajiny k bratskej a konkrétnej solidarite, zameranej na podporu prítomnosti kresťanov vo Svätej zemi, kde si čoraz naliehavejšie požiadavky a potreby vyžadujú neustálu pomoc. Aby sa obsah tohto list dostal ku každému veriacemu, prosíme Vás, ak je to potrebné, urobiť výťah z neho v národom jazyku. Okrem toho je možné použiť webovú stránku Vašej biskupskej konferencie, katolícke noviny, rádio a televíziu, a tak zaistiť účasť všetkých veriacich Vašej krajiny na tejto dôležitej iniciatíve.

Vopred Vám ďakujem za pozornosť, ktorú ste láskavo venovali rozšíreniu tohto dokumentu a uskutočneniu solidárnej iniciatívy, spočívajúcej v modlitbe a charite, a ostávam so srdečnými a úctivými pozdravmi

kard. Leonardo Sandri

prefekt

Cyril Vasiľ, SJ

arcibiskup sekretár

Najctihodnejšia Excelencia,

Práve prežívané Pôstne obdobie nás pozýva vstúpiť do Jeruzalema, na krížovú cestu, na ktorej Boží Syn dovŕšil svoje vykupiteľské poslanie. Na tejto púti nás sprevádza Duch Svätý, ktorý nám odhaľuje zmysel Božieho slova. Okrem sviatostí, najmä Eucharistie a sviatosti pokánia, sme povzbudzovaní k pôstu, modlitbe a dávaniu almužny. Je to tiež najvhodnejší čas, kedy sa môžeme priblížiť ku Kristovi, uznať svoju biedu i svoje hriechy a prežívať poníženosť Božieho Syna, ktorý sa zriekol seba samého a „hoci bol bohatý, stal sa pre vás chudobným, aby ste sa vy jeho chudobou obohatili“ (2 Kor 8, 9).

Je to výnimočný čas aj na to, aby sme sa priblížili k druhým prostredníctvom diel charity, a uvedomili si, že pôstne obdobie nie je len individuálnym úkonom, ale je cestou solidarity, v ktorej je každý pozvaný, aby sa ako dobrý Samaritán zastavil a pomohol bratom, pre ktorých je z rozličných dôvodov príliš namáhavé zodvihnúť sa a znovu sa vydať na cestu.

Aj tento rok je tradičná Collecta pro Terra Sancta na Veľký piatok pre veriacich príležitosťou, aby sa zjednotili s našimi bratmi zo Svätej zeme a z Blízkeho východu. Odtiaľ sa naďalej ozýva volanie tisícok ľudí, ktorí prišli o všetko – niekedy dokonca aj vlastnú ľudskú dôstojnosť – láme nám srdce a vyzýva nás, aby sme ich objali s kresťanskou láskou, ktorá je pevným zdrojom nádeje.

Bez ducha Krista, ktorý „sa zriekol seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži“ (Flp 2, 7-8), ostane bratovo volanie nevypočuté a tváre tisícok nešťastných ľudí ostanú nepovšimnuté.

Aké lepšie miesto by sme našli pre meditovanie nad kenosis Božieho Syna, ak nie samotné miesta, kde sa uchováva história viac ako 2000-ročnej pamiatky nášho vykúpenia? Osobitne sa chcem zmieniť o Bazilike narodenia v Betleheme, vybudovanej na mieste jaskyne, kde sa narodil Ježiš, a o Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme, vybudovanej na Ježišovom hrobe, ktorá sa vďaka jeho zmŕtvychvstaniu stala lonom nového života. Obe baziliky boli vďaka spolupráci a veľkodušnosti mnohých ľudí dobrej vôle v minulom roku zreštaurované. Za budovanie Cirkvi vo Svätej zemi prostredníctvom jej kultových budov i živých kameňov, ktorými sú veriaci kresťania, nesú zodpovednosť všetky partikulárne kresťanské cirkvi, ktoré si uvedomujú, že prvým miestom kresťanskej viery bola jeruzalemská cirkev, matka všetkých cirkví.

Katolícke spoločenstvo vo Svätej zemi so svojimi rôznymi tvárami, ako je Jeruzalemský latinský patriarchát, františkánska kustódia a ďalšie cirkevné organizačné útvary, ako tie východných cirkví – grécko-melchitskej, koptskej, maronitskej, sýrskej, chaldejskej, arménskej – majú spolu s rehoľnými rodinami a rôznymi inými organizmami osobitné povolanie žiť vieru v multináboženskom politickom, sociálnom a kultúrnom kontexte. Napriek rôznym výzvam a neistotám pokračujú farnosti vo svojej pastoračnej službe a venujú pozornosť predovšetkým chudobným; dúfame, že napriek všetkým problémom, školy, ako miesta stretnutia medzi kresťanmi a moslimami, spoločne pripravujú budúcnosť úcty a spolupráce; nemocnice a ambulancie, hospice a centrá stretnutia prijímajú trpiacich a núdznych, utečencov i odídencov, osoby rôzneho veku a náboženstva, postihnuté hrôzami vojny.

Nemôžeme zabudnúť na tisíce rodín s deťmi a mladistvými – mnohí z nich sú ešte v školskom veku – ktorí utiekli pred vojnovým násilím zo Sýrie a Iraku a prosia nás o veľkodušnosť, aby mohli znovu pokračovať v školskej dochádzke a tak snívať o lepšej budúcnosti.

Osobitnú zmienku si v tejto chvíli zasluhuje malé kresťanské spoločenstvo na Blízkom východe, ktoré naďalej udržiava vieru medzi evakuovanými obyvateľmi v Iraku a Sýrii, alebo medzi utečencami v Jordánsku a Libanone, a ktorému pomáhajú duchovní pastieri, rehoľníci a dobrovoľníci z rôznych krajín. Tváre týchto ľudí nám pripomínajú, čo je zmyslom toho „byť kresťanom“, ich ťažko skúšané životy nás inšpirujú. Svätý Otec František vo svojom tohoročnom Posolstve na Svetový deň pokoja hovorí: „V duchu milosrdenstva objímame všetkých tých, čo utekajú pred vojnou a hladom, alebo sú nútení opustiť svoju krajinu z dôvodu diskriminácie, prenasledovania, chudoby či zničeného životného prostredia“. Konkrétne im prejavme svoju blízkosť a to našou vytrvalou modlitbou i finančnou pomocou, zvlášť po oslobodení Ninivskej planiny. Mnohí irackí aj sýrski kresťania sa chcú vrátiť do svojej krajiny, kde však boli zničené ich domy, a tiež školy, nemocnice, kostoly. Nenechajme ich osamote!

Všetci sme pozvaní, aby sme sa vybrali na púť do Svätej zeme, pretože poznanie a skúsenosť, ktorú získame na miestach nášho vykúpenia, kráčajúc v stopách Ježiša, Márie, Jozefa a učeníkov, nám pomáha prehĺbiť našu vieru a tiež pochopiť situáciu, v ktorej žijú kresťania vo Svätej zemi. Púte predstavujú okrem toho významnú pomoc pre prežitie tisícok ľudí.

V týchto dňoch príprav na Veľkú noc vás bratsky vyzývame, aby ste sa usilovali zvíťaziť láskou nad nenávisťou, radosťou nad smútkom, modliť sa a konať tak, aby pokoj prebýval v srdci každého človeka, osobitne našich bratov zo Svätej zeme a z Blízkeho východu.

Vám kňazi, zasvätené osoby a veriaci laici, ktorí sa usilujete o dobrý priebeh tejto zbierky, s radosťou odovzdávam srdečné poďakovanie od Svätého Otca Františka, spolu s vďakou Kongregácie pre východné cirkvi. Zároveň so želaním radostnej Veľkej noci vyprosujeme pre Vás osobne, Vašu pastiersku službu i všetkých Vašich veriacich hojné Božie požehnanie a bratsky vás pozdravujeme v Pánovi Ježišovi.

kard. Leonardo Sandri

prefekt

Cyril Vasiľ, SJ

arcibiskup sekretár

Údaje o použití zbierky na Svätú zem za rok 2017. Podľa informácií uvedených v obežníku Kongregácie pre východné cirkvi bolo v roku 2017 zozbieraných 5 531 899,22 USD spolu so sumou 1 423 251,78 euro. Podľa zákona väčšiu časť zozbieranej sumy dostane Kustódia Svätej zeme, pokým časť ostane Kongregácii pre východné cirkvi a slúži na vzdelávanie seminaristov, podporu kléru, školské aktivity, kultúrnu formáciu a pomôcky pre rôzne cirkevné útvary na Blízkom východe. Na akademické, duchovné a humanistické vzdelávanie seminaristov a kňazov sa použilo 600 tisíc dolárov a 3 709 128 eur, na školské aktivity pre školy Jeruzalemského latinského patriarchátu, Betlehemskej univerzity a na sekretariát solidarity 3 130 000 dolárov, na bežné pomôcky 1 611 570 dolárov a na mimoriadne účely (Sýria, Jeruzalem a kultúra) 861 000 dolárov a 5 tisíc euro. Náklady samozrejme prevyšujú sumu zo zbierky, a preto je nevyhnutná užšia spolupráca a väčšia angažovanosť kresťanov celého sveta v prospech pomoci bratom a sestrám vo Svätej zemi a na Blízkom východe.

Informačný servis nitrianskej diecézy